Minden, amit a glikémiás indexről tudni érdemes

A glikémiás index a modern táplálkozástudomány egyik alapfogalma. Minden élelmiszer, amelyet elfogyasztunk rendelkezik egy bizonyos számmal, amely 0-tól 100-ig terjed. Ez a szám az adott élelmiszer vércukoremelő képességét mutatja meg: minél kisebb ez a szám a skálán, annál kevésbé emeli meg a vércukorszintet az adott étel. Mindent a mindent a glikémiás indexről: olvasd el cikkünket!

Mikor használják a glikémiás indexet?

A glikémiás indexet alapvetően az egészséged életmódot követők, a fogyni vágyók, valamint a cukorbetegek szokták használni legtöbbször. Számukra ugyanis kiemelt szerepe van az ételek vércukor emelő képességének: a fogyni vágyóknak azért, hogy minél több alacsony kalóriatartalmú élelmiszert egyenek, míg a cukorbetegeknél ez azért fontos, hogy ne emelkedjen meg hirtelen a vércukorszintjük.

mindent a glikémiés indexről

A skála alapján alacsony (0-40), közepes (40-55) és magas (55-100) GI indexű ételek léteznek. Fontos tudni, hogy glikémiás indexe csak azoknak az ételeknek, alapanyagoknak van, amelyek tartalmaznak szénhidrátot. Ha azt vesszük, hogy a kristálycukor 100-as GI-vel rendelkezik, akkor hozzá képest az áfonya mindössze 10-es ugyanezen a skálán. Míg a krumpli valahol 60-70 között van, addig az édesburgonya glikémiás indexe 50. Ugye, mennyire egyszerű ez alapján kiválogatni azokat az alapanyagokat, amelyek egészségesek?

Melyek az alacsony glikémiás indexű ételek?

Minden olyan kategóriában találni alacsony glikémiás indexű alapanyagot, amelyekből a leggyakrabban inkább az egészségtelen verziót választjuk. Hogy mire gondolunk?

Arra, hogy míg a kristálycukor glikémiás indexe 100-as, addig az eritrit és a stevia 0. Míg a fehérkenyér a magas glikémiás indexbe sorolható be, addig a rozskenyér a közepes tartományba esik. De ugyanez megfigyelhető a gyümölcsöknél is: a görögdinnye a magas glikémiás indexű gyümikhez sorolható, míg a narancs vagy a cseresznye az alacsony csapatba esik.

Ha te is fogyni szeretnél vagy orvosaid cukorbetegséggel diagnosztizáltak, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy milyen GI index-szel ellátott élelmiszert fogyasztasz. Ugyan ezt nem kötelező feltüntetni a csomagoláson, de szerencsére a fent belinkelt cikkben utána tudsz nézni.