Műanyag vagy fa raklapok?

Ha a raklapokra gondolunk, akkor általában mindenkinek a már kissé elkorhadt, viseltes fa verziók jutnak eszébe elsőre. Ugyanakkor léteznek műanyag raklapok is, amely sok szempontból ideálisabb választás lehet.

raklapok

Műanyag raklapok előnyei

Az első és egyik legnagyobb előnyük rögtön az anyagukból ered, ugyanis a fával ellentétben a műanyag nem szívja magába a nedvességet. Ezáltal pedig jóval ellenálóbbak a külső behatásokkal szemben és hosszabb ideig őrzik meg jó állapotukat.

Bár az emberek tudatában a műanyagnak nincs túl jó megítélése. Mégis a műanyag raklapok amellett, hogy tartósabbak könnyebben újrahasznosíthatók, mint a fából készült verziók. Ezáltal, ha tudatosak vagyunk és mondjuk a Schoeller Allibert-től vásárolunk vagy bérlünk, akkor az elhasználódott eszközöket visszaadhatjuk újrahasznosításra.

A logisztikában fontos a gyorsaság és a rugalmasság. A műanyag raklapok ebben a kettőben is verhetetlenek. A fa raklapnak nagyobb az önsúlya, mint a műanyag verzióknak, így kevesebb rakodóval is gyorsan és hatékonyan meg lehet oldani a le és fel rakodást. Emellett pedig a műanyag tisztántartása is egyszerűbb feladat.

Természetesen attól sem kell tartatunk, hogy a műanyag raklapok ne lennének kompatibilisek a rakodóládákkal.

Az újrahasznosítás fontossága

Az újrahasznosítás egyik célja, hogy csökkentsük a természetbe kerülő hulladék mennyiségét. Emellett az is rendkívül fontos, hogy mindezt úgy tegyük, hogy a lehető legkevesebbet kelljen felhasználni a természetes erőforrásokból az új termékek előállításához.

Az egész világon az egy évben termelt hulladéknak a 10%-át a logisztika termeli ki. Nyilvánvalóan a logisztikát nem lehet lecsökkenteni vagy háttérbe szorítani. Ám olyan dolgokra figyelmet fordítani, amivel kevesebb hulladékot termel a szektor igenis fontos.

Idetartozik például a fentebb említett újrahasznosítás is, melynek során az elöregedett, elhasználódott műanyag ládák, raklapok stb. visszakerülnek a forgalmazóhoz, ahol megtisztítják és utána újformába öntik az eszközöket. Ezáltal pedig hulladék termelődése nélkül kerülhetnek vissza a körforgásba.