Mindent az inzulinrezisztenciáról – Cukorbeteg kisokos

inzulinrezisztencia kezelése

 

A cukorbetegség egyes típusait és enyhébb, még diabétesznek  nem nevezhető változatait gyakran összekeverik az emberek, így van ez az inzulinrezisztencia fogalmával is.  Cikkünkben minden megtudhatsz az inzulinrezisztencia (IR) tüneteiről, kialakulásának okáról és kezeléséről.

Mi is az az inzulinrezisztencia?

Az IR során az emberi szervezetben a következő folyamat játszódik le. Tulajdonképpen a szervek, sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra. A sejteknek a cukorfelvételhez inzulinra van szükségük, így az inzulinra való érzéketlenség miatt kezdetlegesen kevesebb cukrot vesznek fel. A hasnyálmirigy ennek következtében, hogy egyensúlyozni tudja a cukorfelvétel, nagyobb mennyiségű inzulint kezd termelni. Ezt a jelenséget nevezzük hiperinzulinémiának.

A tartósan fennálló többlet inzulin termelés miatt, az előállításért felelős sejtek  úgymond elfáradnak, ennek következtében már a hasnyálmirigy nem tudja a normális szinten tartani a vércukorszintet.

Az inzulinrezisztenciát még nem nevezhetjük cukorbetegségnek, de mindenképp oda kell figyelnünk rá, hiszen a 2-es típusú cukorbetegség könnyedén kialakulhat belőle. A cukorbetegség kialakulásának első lépcsőjeként kell rá tekintenünk.

Honnan tudom, hogy inzulinrezisztens vagyok-e?

Sajnos egyértelmű tünetei, amelyek mindenkinél azonos formában jelennek meg nincsenek. Sőt, még másképpen jelenik meg nők és férfiak esetében is.

Általánosságban mondhatjuk el, hogy  a túlsúlyos egyének esetében, akiknek nehezen megy a fogyás, általában az inzulinrezisztencia áll a háttérben.  A  további részletesebben kifejtett tünetekről több cikket találhatunk az interneten. Megbízható forrásként tudom ajánlani a CukromCukrom.hu weboldalát, ahol a rengeteg tanács és cukorbetegeket segítő tartalom és eszköz között a tüneteket is felsorolják: https://cukromcukrom.hu/az-inzulinrezisztencia-tunetei-es-kezelese/

Mitévő legyek, ha inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak?

Elsődlegesen az életvitel megváltoztatására van szükség, ami magába foglalja a rendszeres testmozgást, edzést, valamint speciális étrend betartását.  Ha az eset súlyosabb, akkor gyógyszeres kezeléssel is hozzá lehet járulni a IR  kezeléséhez.

Rendszerezett testmozgásként a szakértők cardio és erősítő edzéseket javasolnak heti szinten. Az étrend kialakításakor az elsődleges szempont a rendszeresség, a hozzáadott cukortartalom kerülése, lisztes ételek kerülése és a megfelelő szénhidrát tartalom.